Neformalno društvo ljubitelja Citroenovih vozila
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Neformalno društvo ljubitelja Citroenovih vozila

Citroen Outlaws Forum
 
Početna stranicaPočetna stranica  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 Hydro vs. zračni ovjes

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
Dalibor

Dalibor


Broj postova : 369
Join date : 25.02.2008

Hydro vs. zračni ovjes Empty
PostajNaslov: Hydro vs. zračni ovjes   Hydro vs. zračni ovjes Emptyuto stu 18, 2008 6:53 pm

Eto kolegie i kolege po autu...
Ponovno tema sa kojom riskiram bananiranje... No

Svi mi volim citroen, posebno njegovu specijalnost hidrauličko vješanje...
Ali eto pojavilo se nešto što se zove "zračni ovjes" i izgleda da tuće našu hidrauliku...

Čitao sam jednom usporedbu ovjesa raznih klasa u (jednom staarom) auto blicu... Pa usporedili ljepoticu C6 sa mercom E-klasse sa zračnim ovjesom... I merc za nos bio ispred hidraulike...
Baš čitam kako range rover ima zračni ovjes, pa onda svu silu pohvala na njega...
Kada već pišem o hitraulici... Najčešće joj prigovaraju kako na poprečnim neravninama (onome najzahtjevnijem za svaki ovjes) zna imati neugodan prelazak... I kako se ponekada karoserija zna neugodno zaljuljati...

kako vi gledate na pojavu zračnog ovjesa u širokoj upotrebi?! Bi li citro trebao odustati od hidraulike, i prebaciti se na "zrak"?!
[Vrh] Go down
clouseau

clouseau


Broj postova : 288
Join date : 03.02.2008
Age : 61
Lokacija : Magna villa Vereucha

Hydro vs. zračni ovjes Empty
PostajNaslov: Re: Hydro vs. zračni ovjes   Hydro vs. zračni ovjes Emptyuto stu 18, 2008 9:40 pm

Mislim da mnogi krivo doživljavaju citroene "hidrauličare" najčešće radi nepoznavanja tog sustava, vide samo LHM i to je to. Naime kod citroena se radi o hidropneumatskom sustavu, citrači se ljuljaju na zraku, točnije dušiku koji se nalazi u kuglama. Dakle može se reći i da su ovjesi na citroenima "zračni", ali to nije tako jednostavno, naravno da je ulje koje pod tlakom djeluje na membrane kugli isto jedna od ključnih stvari, zato se sustav i zove hidropneumatique. Ja osobno doživljavam citroenov hidropneumatiski sistem savršenijim od bilo kojeg drugog. Vjerojatno sam subjektivan, stručnjaci valjda znaju bolje ocijeniti što je "bolje" al ja bi prije rekao da "stručnjaci" više cijene ono što je in, i što je jeftinije i što se u krajnjem slučaju može bolje prodati.
Po meni Citroen se nikako nebi trebao odreći hidropneumatike, barem kod visoke klase automobila. Znam da kupci takvih automobila to previše i ne cijene, neki nemaju ni pojma o tome kakav im auto ima ovjes, al ipak radi se tradiciji i face u Citroenu trebali bi i to uzeti u obzir. Da se napravi anketa među kupcima naprimjer srarijeg modela C5 vjerujem da dio njih nema pojma ko šta kako..
U svakom slučaju teško me neko može uvjerit da se bolje plovi po cesti s bilo kakvim drugim ovjesom nego citroenovim
[Vrh] Go down
medeni

medeni


Broj postova : 276
Join date : 26.08.2008
Age : 52
Lokacija : selo

Hydro vs. zračni ovjes Empty
PostajNaslov: Re: Hydro vs. zračni ovjes   Hydro vs. zračni ovjes Emptyuto stu 18, 2008 10:40 pm

A ja neupucen mislio da su ti zracni jastuci samo za kamione Embarassed
A opet kad malo provokatorski razmislim pa mercedesi i jesu kamioni pljuga
Ne znam dovoljno o zracnom ovjesu i nemam nista pametno reci. . .
Znam samo da tim testovima i nije bas za vjerovati, ja sam u jednom procita da je smart sigurniji od S klase a svi znaju da je to glupost. Ne znam pa zar i u S klasu odnedavno ne ugradjuju Hidropneumatski ovjes?!
[Vrh] Go down
Deda_
Admin
Deda_


Broj postova : 838
Join date : 03.02.2008

Hydro vs. zračni ovjes Empty
PostajNaslov: Re: Hydro vs. zračni ovjes   Hydro vs. zračni ovjes Emptysri stu 19, 2008 6:25 am

Razočarao sam se što C Crosser i C4 grande Picasso imaju zraćni ovjes,nešto slićno ko i vw Tuareg,neznam valjda je to zbog suradnje sa Mitcubishiem.Zraćni ovjes je dobar kod teških i velikih vozila,kao što su kamioni i autobusi.Nije tako brz kao hidraulićni.a to kod tih auta i nije bitno jer oni su ionako inertni zbog velike mase.Za manje aute je hidraulika daleko bolja jer brže reagira i može imati daleko veći hod oscilacija da ne narušava stabilnost vozila
[Vrh] Go down
Dalibor

Dalibor


Broj postova : 369
Join date : 25.02.2008

Hydro vs. zračni ovjes Empty
PostajNaslov: Re: Hydro vs. zračni ovjes   Hydro vs. zračni ovjes Emptysri stu 19, 2008 10:06 am

medeni je napisao/la:

Znam samo da tim testovima i nije bas za vjerovati, ja sam u jednom procita da je smart sigurniji od S klase a svi znaju da je to glupost. Ne znam pa zar i u S klasu odnedavno ne ugradjuju Hidropneumatski ovjes?!
Mecani ugrađuju zračni ovjes... A imaju i mogučnos namještanja visine, ako se ne varam...
Možda se kod suporedbe sigurnosti mislio "u odnosu na veličinu i klasu"...

Deda_ je napisao/la:
Razočarao sam se što C Crosser i C4 grande Picasso imaju zraćni ovjes,nešto slićno ko i vw Tuareg,neznam valjda je to zbog suradnje sa Mitcubishiem.Zraćni ovjes je dobar kod teških i velikih vozila,kao što su kamioni i autobusi.Nije tako brz kao hidraulićni.a to kod tih auta i nije bitno jer oni su ionako inertni zbog velike mase.Za manje aute je hidraulika daleko bolja jer brže reagira i može imati daleko veći hod oscilacija da ne narušava stabilnost vozila
Nisam znao da Crosser i Picasso imaju zraćne ovjese...
Ali oni ne mogu prilagođavati visinu kao mecani, range rover (i sl.)?!
Pretpostvaljam da Picasso ima samo zračne amortizere, bez podešavanja, ili...?!

Kada već pišem o zračnim amortierima...

1. Dali Xsara ima kao i ZX stražnji ovjes?! Jesu li to zračni amortizeri straga?!
Znam da su to citro-majstori nešto kemijali, pa su stavilia amortizeri horizontalno, i tko zna što još iskemijali za njih...

2. Koliko je zapravo sličan ovjes C4 sa recimo ovjesom ZXa (i Xsare) kada je ta koncepcija samoupravljive osovine i polegnitih amortizera zapravo i i zmišljena?!
Pretpostavljam da C4 ima dodane neke dodatke... Zbog težine vjerojatno ima i neke stabilizatore...
[Vrh] Go down
Deda_
Admin
Deda_


Broj postova : 838
Join date : 03.02.2008

Hydro vs. zračni ovjes Empty
PostajNaslov: Re: Hydro vs. zračni ovjes   Hydro vs. zračni ovjes Emptysri stu 19, 2008 8:07 pm

Xsara,zx, i peugeot 306,309 imaju potpuno isti ovjes otraga,torzionu osovinu i hidraulićne amortizere,sa vodećim nagibom kotača.Ax,saxo.106 Berlingo,stari Picasso imaju to isto samo bez tog nagiba.Novi citraći,c1,c2,c3,c4,Berlingo imaju ovjes sa oprugama,ko i golf i slićni,nikakve veze nemaju sa ovim starijim prije pomenutim citroenima.
[Vrh] Go down
Dalibor

Dalibor


Broj postova : 369
Join date : 25.02.2008

Hydro vs. zračni ovjes Empty
PostajNaslov: Re: Hydro vs. zračni ovjes   Hydro vs. zračni ovjes Emptysri stu 19, 2008 9:06 pm

Deda_ je napisao/la:
Xsara,zx, i peugeot 306,309 imaju potpuno isti ovjes otraga,torzionu osovinu i hidraulićne amortizere,sa vodećim nagibom kotača.Ax,saxo.106 Berlingo,stari Picasso imaju to isto samo bez tog nagiba.Novi citraći,c1,c2,c3,c4,Berlingo imaju ovjes sa oprugama,ko i golf i slićni,nikakve veze nemaju sa ovim starijim prije pomenutim citroenima.
si ziher za 309?! koliko je meni poznato nagib je uveden sa predstavljanjem ZX-a... 309 je ipak model tamo sa početka 80-tih, prestar za takvo što... mislim da je nagib, u njegovo vrijeme imao samo porsche, sa modelom 928...

a za C4, pitam jer sam nedavno u nekom testu na nekom auto portalu (čiji naziv se ne mogu sada sjetiti), pročitao kako C4 ima taj nagib tj. podesivu stražnju osovinu... pa sam se malo začudio, jer mi je to bio prvi glas da bi C4 to mogao imati... koliko je meni bilo poznato C4 ima klasičan ovjes straga (a i naprijed)...
[Vrh] Go down
medeni

medeni


Broj postova : 276
Join date : 26.08.2008
Age : 52
Lokacija : selo

Hydro vs. zračni ovjes Empty
PostajNaslov: Re: Hydro vs. zračni ovjes   Hydro vs. zračni ovjes Emptysri stu 19, 2008 11:18 pm

polegnitih amortizera zapravo i i zmišljena?!

Pa rane 60 su prve godine lezeceg amortizera, spacek, dijana i ami 6.
Koliko znam koncepcija samoupravljive zadnje je promovirana u ZX-u. A nisam bas siguran kad i u cemu su je poceli razvijati. Nisam ni znao da neki peugeoti imaju takvu zadnju osovinu Embarassed
[Vrh] Go down
Deda_
Admin
Deda_


Broj postova : 838
Join date : 03.02.2008

Hydro vs. zračni ovjes Empty
PostajNaslov: Re: Hydro vs. zračni ovjes   Hydro vs. zračni ovjes Emptyčet stu 20, 2008 4:22 pm

Nisam sto posto siguran za 309,već sam ga zaboravio,a i malo ih je bilo.
[Vrh] Go down
Dalibor

Dalibor


Broj postova : 369
Join date : 25.02.2008

Hydro vs. zračni ovjes Empty
PostajNaslov: Re: Hydro vs. zračni ovjes   Hydro vs. zračni ovjes Emptyčet stu 20, 2008 8:26 pm

Deda_ je napisao/la:
Nisam sto posto siguran za 309,već sam ga zaboravio,a i malo ih je bilo.
možda je trivijalna stvar... ali...
ste skužili kak na nekim autima prilikom potezanja ručne, a auto sam ima namjeru krenuti prema natrag ili naprijed (zato smo i povukli ručnu, ne), stražnji kraj se podigne ili spusti... affraid

Primjetio sam npr. i da tvrda nova fabia, ima tu "naviku"... za mekan ZX ne čudim se...
o čemu bi to ovisilo?!
nekak mi se čini da bi to moglo biti zbog polegnutih amortizera (ali ne znam kak fabiji stoje amortizeri)...?! možda i još neki citroeni i neki drugi auti imaju tu "naviku"?!
[Vrh] Go down
Deda_
Admin
Deda_


Broj postova : 838
Join date : 03.02.2008

Hydro vs. zračni ovjes Empty
PostajNaslov: Re: Hydro vs. zračni ovjes   Hydro vs. zračni ovjes Emptypet stu 21, 2008 6:26 am

Pa to se događa na svim autima koji imaju torzionku otraga.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Hydro vs. zračni ovjes Empty
PostajNaslov: Re: Hydro vs. zračni ovjes   Hydro vs. zračni ovjes Empty

[Vrh] Go down
 
Hydro vs. zračni ovjes
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» 5. AMK- HYDRO meet 12. 07.09

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Neformalno društvo ljubitelja Citroenovih vozila :: OFF TOPIC-
Forum(o)Bir: